Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?


avatar
katastropi

Writer

11 ay önce1- Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Kimi kullanıcılar bilgisayarlarının daha hızlı açılması için Windows’u uyku modunda bırakırlar. Bilgisayarınız bir kaç gün hızlı açılsa da sonra ki günlerde çalışır halde biriken programlar bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olacaktır.

Biz gün içinde bir çok uygulama ve programı kullanırken işletim sistemleri bu uygulamaları uygulamaları kapatsak bile arka planda çalışır halde tutar. Bunun sebebi bir sonra ki program yada uygulama açılışını hızlandırmak ve verilerinizi size geri yüklemektir. Fakat bu durum çoğu zaman bizler için avantajlı olmaya bilir yani bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep olur.

Windows düğmesini tıklayıp ‘Güç’ düğmesini seçerek, bilgisayarınızı her gün kapatın. Bu bu tarz sorunları ortadan kaldıracaktır.

2- Mutlaka Bilgisayarınızı Güncelleyin

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır Bilgisayarınızı Güncelleyin

Güncellemeleri sürekli kontrol edin!

Microsoft, düzenli olarak sistem performansını azaltan ortak hataları düzeltmek için yeni Windows 10 güncelleştirmeleri sunar. Bunlardan bazıları güvenlik sorunlarını ortadan kaldırırken, bazıları da sisteminizde önemli değişiklikler yaparak verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Bilgisayarınız da performans anlamında bir yavaşlama var ise güncellemeleri mutlaka gözden geçirin. Görev çubuğunda bulunan arama kısmına ‘Güncelleştirme’ yazın ve çıkan sayfada “Güncelleştirmeleri Denetle” kısımına tıklayın.

Eğer büyük bir güncelleme varsa, devam etmeden önce kişisel verilerinizi kaydettiğinizden ve yedeklediğinizden emin olun. Mevcut tüm güncellemeleri uygulamak için PC’nizin birkaç kez yeniden başlatılması gerekebilir.

Eğer uzun bir süredir bilgisayarınızı güncellemiyorsanız mutlaka “Güncelleştirmeleri Denetle” kısımına bir kez daha tıklayın.

Bu işle sürekli uğraşmak istemezseniz güncelleştirmeleri yükleme işini otomatiğe alabilirsiniz.

3- Başlangıçta Yer Alan Uygulamaları Kontrol Edin

Bilgisayarınız ilk açtığınızda bazen kasma donma yada tıklamalarınıza tepki vermeye bilir. Bunun en büyük sebebi bilgisayarınız açıldıktan sonra hemen çalışmaya başlayan programlar ve uygulamalardır. Eğer gereksiz olanların bilgisayarınız açıldığında başlamasını istemiyorsanız onları Görev Yöneticisi aracılığı ile kapatın.

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır Başlangıçta yer alan uygulamaları kontrol edin

Başlangıçta Yer Alan Uygulamaları Kontrol Edin

Başlangıç programlarınızı kontrol etmek için Görev Yöneticisi’ni (Ctrl + Alt + Del) tuş kombinasyonu ile açın. Ardından ‘Başlangıç’ sekmesini tıklayın. Her program için ‘Başlangıç Etkisi’ başlığının altında yer alan değere dikkat edin. ‘Yüksek’ ise bu bilgisayarınız açılırken yavaşlamalara sebep olacağı anlamına gelir.

Bir programın başlangıçta başlatılmasını engellemek için üzerine tıklayın ve sağ alt kısımda yer alan ‘Devre Dışı Bırak’ butonuna tıklayın. Başlangıçta açılmasını istemediğiniz tüm uygulamaları ve programları kapatın. Bu gözle görülür oranda bilgisayarınızın açılış hızını arttıracaktır.

4- Disk Temizleyicisini Düzenli Aralıklar İle Kullanın

Disk Temizleme, çok başarılı yerleşik bir Windows yardımcı programıdır. Bilgisayarınızda biriken geçici resim dosyalarını, çerezleri, indirilmiş gereksiz program dosyalarını ve gereksiz güncelleme dosyalarını ve çevrimdışı web sayfalarını temizlemek için kullanabilirsiniz.

Programı başlatmak için Windows arama çubuğuna ‘Disk Temizleme’ yazın. Disk Temizleme programına tıklayıp açın ve hangi sürücüyü temizlemek istediğinizi seçin. Program size temizlenecek bölümleri seçenekler halinde sunacaktır. Her seçeneğin yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Başlamak için ‘Sistem Dosyalarını Temizle’yi tıklayın. Disk Temizleme, kazanacağınız alan miktarını hesaplayıp size sağ alt köşede sunacaktır.

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır Disk Temizleyicisini Kullanın

Disk Temizleyicisini Düzenli Aralıklar İle Kullanın

Windows bünyesinde bulunan Disk Temizleme programına alternatif ve çok hafif bir program olan CCleaner‘ı da bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Programın bilgisayarınızın performansını arttırmak için kayıt defteri girdilerini düzenleme, başlangıçta yer olan programları düzenleme ve disk temizleme gibi özellikleri bulunmaktadır.

5- Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bir çok bilgisayar satıcısı, reklam amaçlı gerekli gereksiz 3. parti programı bilgisayarlara yükleyip öyle satış yaparlar. Bu gereksiz programlara biz “Bloatware” diyoruz. Öyle ki bu programlar bilgisayarımızın açılışını, performansını önemli derecede etkilerler.

Diğer taraftan bazı kullanıcılar da denemek amaçlı yada bilgisayar deneyimini güçlendirmesi için bazı programlar yüklerler fakat daha sonra asla kullanmazlar.

İşte bu tarz programlar bilgisayarınızda çok fazla yer tutar. Başlangıçta çalışır. Önemli sistem dosyalarına entegre olurlar…

Sonunda da bilgisayarınızın yavaşlaması kaçınılmaz olur. Aslına bakarsanız Windows 10 hızlandırma konusunun en güzel adımlarından biri gereksiz programların kaldırılmasıdır. Bu sayede gereksiz işlemlerden kurtularak bilgisayarınız için önem taşıyan işlemlere öncelik tanırsınız ve olabildiğince yüksek performans artışı elde edersiniz.

Yüklü olan programlarınızı kontrol etmek için ‘Denetim Masası’> ‘Programlar’> ‘Programlar ve Özellikler’> ‘Program Kaldır’ bölümüne gidin.

Artık ihtiyacınız olmayan programları sağ tıklayın ve ‘Kaldır’ seçeneğine tıklayın. Windows 10, sisteminizde değişiklik yapmak için izin isteyecektir. Devam etmek için ‘Evet’i tıklayın ve gereksiz kullanmadığınız tüm programları kaldırın.

6- Windows Efektlerini Kapatın ve Performans Seçeneklerini Düzenleyin

Windows 10 özel efektler anlamında oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Bu özelliklerin %90‘ı varsayılan olarak açık gelir. Windows efektleri sistem kaynağının büyük bir bölümünü kullanarak sisteminizin yavaşlamasına sebep olur. Saydamlık, animasyonlar ve gölgeler ne kadar görsel açıdan kullanım deneyimini arttırsa da performans düşüşünün en büyük sebepleri arasında yer alırlar.

Bu özellikleri kapatmak için arama çubuğuna ‘Sistem’ yazıp arama yapın, ardından ‘Gelişmiş Ayarlar’ sekmesine gidin ve “Performans Ayarları” kısmını seçin. Daha sonra “en iyi performans için ayarla” sekmesini işaretleyin. Açmak istediğiniz özellik var ise alt kısımdan inceleyip istediğiniz özelliği aktif edebilirsiniz. En son “Uygula” deyip kapatın.

Windows Efektlerini Kapatın

Windows Efektlerini Kapatın

Saydamlık efektlerini kapatmak içinse Windows>Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler yolunu izleyip en alt kısımda bulunan “Saydamlık Efektleri” kısımını kapatın.

Windows Efektlerini Kapatın 2

Windows Efektlerini Kapatın

Peek Efektini kapatmayı unutmayın. Windows>Ayarlar>Kişiselleştirme>Görev Çubuğu yolunu izleyin. Burada yazan açıklamalardan Peek Efektini bulup kapatın. Peek efekti, farenizin imlecini  görev çubuğunuzun sağ tarafında masaüstünü göster kısmına getirdiğinizde masaüstünüzü saydam bir şekilde göstermeye yarar. Özel bir durumunuz yoksa bu sistem kaynağını kullanan efekti de kapatabilirsiniz.

7- Sistem Bakımını Çalıştırın

Windows 10‘da sabit diskinizi birleştirmek, güncelleştirmeleri taramak ve kötü amaçlı yazılımları denetlemek gibi rutin sistem bakım görevlerini gerçekleştiren yerleşik bir yardımcı program vardır. Bilgisayarınız boştayken bu görevler genellikle arka planda çalışır ancak sistem performansıyla ilgili bir sorun fark ederseniz, bakım işlemini manuel olarak yürütebilirsiniz.

Sistem Bakımını Çalıştırın

Sistem Bakımını Çalıştırın

Başlamadan önce mutlaka tüm açık dosyalarınızı kapatın. Bu uygulamayı başlatmak için arama çubuğuna “Denetim Masası” yazın. Denetim masasını açıp “Güvenlik ve Bakım” seçeneğini açın. Bakım seçeneklerini genişletmek için oku tıklayın. Buradan “Otomatik Bakımı Başlat” kısımını tıklayın. İşlem kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

8- Windows 10’da Yer Alan Gereksiz Hizmetleri Kapatın

Bazı sistem hizmetleri bizim hiç kullanmadığımız özelliklere sahipler ve varsayılan olarak açık halde gelirler. Ne yaparsak yapalım arka planda çalışmaya devam ederler. Hem internet bağlantımıza ortak olurlar hem de bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep olurlar. Windows 10 hızlandırma konusunda bu hizmetlerden bazılarını kapatmamız önemli ölçüde performans artışı sağlayabilir.

Önemli: Lütfen Windows 10 Gereksiz Hizmetler hakkında bilginiz yoksa bu adımı atlayın. Yada sadece bahsettiğimiz hizmetleri kapatın. Aksi takdirde bilgisayarınızda önemli sorunlara yol açabilirsiniz!

Arama çubuğuna “Hizmetler” yazıp, açın yada Ctrl+Alt+Delete tuş kombinasyonu ile Görev Yöneticisini açın ve Hizmetler başlığına tıklayın.

Gereksiz Hizmetleri Kapatın

Gereksiz Hizmetleri Kapatın

Çıkan sayfada eğer Xbox hizmetlerini kullanmıyorsanız, Xbox’a ait tüm hizmetleri kapatabilirsiniz. Sadece “Live Monitoring” hizmetini kapatamazsınız. Diğer hizmetleri üzerine sağ tıklayıp, özellikler deyip çıkan kutucukta başlangıç türüne tıklayın ve “Devre Dışı” özelliğini tıklayıp tamam butonuna tıklayın.

Aynı şekilde Fax servisini de kapatabilirsiniz. Hizmete ulaşmak için “F” harfine basıp servisi bulun. Sağ Tık>Özellikler>Başlangıç Türü>Devre Dışı yolunu izleyebilirsiniz.

Kapatabileceğiniz Bazı Hizmetler

Yazdırma Biriktiricisi (Spooler): Yazıcı sorunları esnasında yazdırmaya gönderilen dosyaların bekletilmesini sağlayan hizmettir. Eğer sisteminizde bir yazıcı kullanmıyorsanız bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz. İleride kullanırım diyorsanız elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yazıcı Uzantıları ve Bildirimleri (PrintNotify): Eğer sisteminizde bir yazıcı kullanmıyorsanız, yazıcı hata bildirimi hizmetini devre dışı ya da elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Oyun DVR ve Yayın Kullanıcı Hizmeti (BcastDVRUserService): Siz oyun oynarken arka planda oyun kaydı yapan buna bağlı olarak oyunlarda FPS düşüşlerine sebep olan bu uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Microsoft Store Yükleme Hizmeti (InstallService): Eğer Microsoft mağazasını kullanmıyorsanız bu seçeneği devre dışı ya da elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Coğrafi Konum Hizmeti (lfsvc): Eğer Windows’un coğrafi konumunuza ulaşmasını istemiyorsanız bu hizmeti devre dışı ya da elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

İndirilen Haritalar Yöneticisi (MapsBroker): Eğer Windows Haritalar uygulamasını kullanmıyorsanız bu hizmeti devre dışı ya da elle çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Windows Hata Raporlama Hizmeti (WerSvc): Windows hata raporlarının iletilmesini sağlayan hizmettir. Eğer Windows’un hata raporlaması göndermesini istemiyorsanız bu hizmeti elle çalışacak şekilde ayarlayabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca kullanmak istemediğiniz programlara ait servisleri de bulup bu kısımdan hepsini kapatabilirsiniz.

9- Bilgisayar Açılırken Ön Yükleme Süresini Kısaltın

Bilgisayarınız açılırken sisteminiz kimi zaman sistem dosyaları haricinde program dosyalarına da öncelik verir. Bu da bilgisayarınızın açılış süresini uzatır. Açıldıktan sonra da bir süre beklemenize sebep olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için yapmanız gereken basit bir işlem bulunmaktadır.

Arama çubuğuna “Sistem Yapılandırması” yazarak çıkan özelliğe tıklayıp giriş yapın. İlk olarak “Genel” sekmesinden seçmeli başlangıç deyip, “Sistem Hizmetlerini Yükle” ve “Başlangıç Öğelerini Yükle” kısımlarını işaretleyin.

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

Daha sonra “Ön Yükleme” sekmesine gelin. Eğer Windows açılırken Windows logosunun görünmesini istemiyorsanız “GUI ön yüklemesi yok” seçeneğini işaretleyin.

Hemen yan tarafta yer alan “Zaman Aşımı” süresini de 3 saniye olarak belirleyin. Bu süre eğer bilgisayarınızda çift işletim sistemi kuruluysa açılışta size hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi soran ekranın size görünme süresidir. Windows için genel olarak bu ekranın varsayılan geri sayım süresi 30 sn olarak belirlenmiştir. Eğer 2 işletim sistemi kullanmıyorsanız bu süreyi 3 sn olarak belirleyin.

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

Son olarak “Ön Yükleme” sekmesi altından “Gelişmiş Seçenekler” kısımına tıklayın. Açılan pencerede işlemci sayısı yanına yer alan kutucuğu işaretleyin. İşlemciniz kaç çekirdek ise burada onu seçip kapatın. 4 çekirdek ise işlemcinizin tüm çekirdekleri açılış işlemleri için kullanılacaktır.

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

Bilgisayar Açılırken Ön Yüklemenizi Kısaltın

En son “Tamam” deyip çıkış yapın. Burada size bir pencere açılacak. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyor musunuz? sorusuna evet deyip, bilgisayarınız yeniden başlatın.

10- Dosyalarınızı Düzenleyip Disklerinizi Birleştirin

Eğer dağınık biriyseniz bu durum bilgisayarınıza da yansır. Ne kadar önemsiz görünse de dağınıklık bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olan önemli bir etkendir. Sonra Windows 10 nasıl hızlandırılır makaleleri ve videoları arasında kaybolursunuz. Tek yapmanız gereken dosyalarınızı klasörlemek ve bir araya toplamak.

Masaüstünüzde yer alan gereksiz tüm dosyaları kaldırın. Windows işletim sistemi masaüstünüzü doğrulamak için sürekli kontroller gerçekleştirir. Her bir dosya için tek tek kontrol yapar. Bunlarda sisteminizin yavaşlamasına sebep olur.

Tüm dosyalarınızı belirli klasörler altında toplayın. Eğer sürücüyü ikiye ayırmışsanız gereksiz tüm dosyalarınızı Windows 10 işletim sisteminin olmadığı sürücüde tutun. Windows işletim sisteminin bulunduğu sürücüyü olabildiğince boş bırakın. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra disklerinizi birleştirin.

Önemli: SSD depolama birimleri mekanik olmadığından birleştirme işlemine izin vermezler. Eğer yazılımsal olarak birleştirme sorulursa birleştirme işlemini gerçekleştirmeyin. Bu işlem SSD’lerinizin daha kısa ömürlü olmasına sebep olacaktır.Sadece HDD’leri yani mekanik disklerinizi birleştirin.

11- Güç Planını Yüksek Performans Olarak Ayarlayın

Arama çubuğuna denetim masası yazarak Denetim Masası’nı açın. Denetim Masası>Donanım Ses>Güç Seçenekleri yolunu izleyerek açılan pencere de Yüksek Performans seçeneğini aktif edin.

Windows 10 Güç Planı Ayarları Yüksek Performans

Windows 10 Güç Planı Ayarları – Yüksek Performans

Bu sayede bilgisayarınız yüksek performans odaklı çalışacak. Bu seçenek işaretlendikten sonra sisteminizin güç tüketimi artabilir. Fakat bu tüketim oranı çok yüksek değil merak etmeyin.

Ardından Yüksek Performans seçeneğinin sağ tarafında yer alan “Plan Ayarlarını Değiştir” kısmına tıklayın ve açılan pencereden “Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir” seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıda ki gibi küçük bir pencere gelecektir.

Bu pencereden öncelikle sabit diskinizin bekleme süresini aşağıda görüldüğü gibi “0” olarak ayarlayın. Bu diskinizin sürekli aktif olmasını sağlar.

Windows 10 Güç Seçenekleri - Sabit Disk Bekleme Süresi

Windows 10 Güç Seçenekleri – Sabit Disk Bekleme Süresi

Ardından aynı pencerede hemen aşağıda bulunan “İşlemci Güç Yönetimi” sekmesinden “En Düşük İşlemci Durumu” kısmını “0” yapın. Bu değer işlemcinizin sürekli yüksek performansta çalışmasını sağlayacaktır.

Windows 10 Güç Seçenekleri İşlemci Performans Durumu

Windows 10 Güç Seçenekleri – İşlemci Performans Durumu

12- Gizlilik Seçeneklerini Kapatın

Windows 10 ayarları altında bulunun bazı gizlilik seçenekleri, konum seçenekleri, kamera ve mikrofon seçenekleri sizlerin bilgisayar kullanım deneyiminizi kolaylaştırıp, arttırmak için çalışırlar. Bu seçenekleri aşağıda listeleyeceğiz. İstemediklerinizi kapatıp bilgisayarınızın performansının artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 • Windows 10>Ayarlar>Gizlilik yolunu izleyin ve aşağıda belirtilen başlıklardan işinize yaramayanları kapatın.

Windows 10 Gizlilik Seçenekler

Windows 10 Gizlilik Seçenekleri

 • Ayrıca aynı sayfa üzerinde bulunan “Konum” uygulamasını da kapatabilirsiniz. Bu uygulama bilgisayarınızın konumu ile ilgili bilgileri Microsoft ve ilgili 3. parti yazılımlar ile paylaşmayı sağlar.
 • Yine aynı sayfa içerisinde bulunan “Kamera” ve “Mikrofon” seçeneklerini de istemediğiniz uygulamalara kapatabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, örneğin sürekli kullandığınız Discord, Skype vs gibi uygulamalar haricinde tüm uygulamaların hepsini kapatmanız yönünde.
 • “Bildirimler” kısmını da kapatarak, istemediğiniz uygulamaların size sürekli istek ve bildirim göndermesini engelleyebilirsiniz.
 • “Hesap Bilgileri”, “Kişiler”, “Mail” ve “Takvim” gibi diğer sekmelerde de kapatılması gereken başlıklar bulunmaktadır. Bir çok uygulama, siz işletim sisteminizi kurduğunuz ve mail adresini tanımladığınız andan itibaren mail adresinize ve kişi listenize erişebiliyor. Tabi buna sizin izniniz ve haberiniz olmadan yapıyor. O yüzden burada yer alan uygulamaların hangilerinin sizin özelinize ulaşmasını istiyorsanız açık bırakın. Eğer hiç birini istemiyorsanız tamamını kapatın.
 • Bu pencerede değinmek istediğimin son konu ise “Arka Plan Uygulamaları” sekmesi. Arka planda çalışmasını istemediğiniz tüm Windows uygulamalarını buradan kapatabilirsiniz.

13- Bozuk Sistem Dosyalarını Denetleyin

Deployment Image Servicing and Management Aracı (DISM), bozuk Windows sistem dosyalarını denetleyip sorunlu olanları onaran bir yardımcı Windows programıdır. Sorunlu dosyalar ön bellek üzerinde bulunuyorsa hemen değiştirilir aksi taktirde Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) tarafından Windows Update aracılığı ile indirilip değiştirilirler.

Deployment Image Servicing and Management Aracı (DISM) Kullanma

 1. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun.
 2. Görev çubuğundaki arama kutusuna powershell yazın ve Windows PowerShell kısmına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır deyin.
 3. Komut istemine penceresi açıldıktan sonra, dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth yazıp Enter’a basın.  ( Önemli: “dism.exe” ile “/” arasında boşluk vardır ve her anahtar (/) ile ayrılmıştır).
 4. DISM bozuk dosyaları bulur ve bunları değiştirirse bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 5. Eğer hatalı dosyalar ön bellek üzerinden çağrılamaz ise SCF yardımcı programını kullanın.

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) Kullanma

 1. İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun.
 2. Görev çubuğundaki arama kutusuna powershell yazın ve Windows PowerShell kısmına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır deyin.
 3. Komut istemine penceresi açıldıktan sonra, sfc /scannow yazıp Enter’a basın.  ( Önemli: “scf” ile “/” arasında boşluk vardır ve her anahtar (/) ile ayrılmıştır).
 4. SCF bozuk dosyaları bulur ve bunları Windows Update aracılığıyla bilgisayarınıza indirir.

1 üye bu iletiyi beğendi.

Rapor et

Eleştiriler [1]